четвер, 3 березня 2016 р.

ПЕРШІ ПОСМІШКИ ВЕСНИ.


Весняні первоцвіти — прекрасні і скромні вісники відродження природи після довгої зимової сплячки. Саме ці чарівні квіти першими з'являються на проталинах в лісі, в полі з-під снігу і навіть на міському газоні. Справжні прикраси матінки-природи цвітуть тоді, коли на гілках дерев лише набухають бруньки, а сніговий покрив щільно сковує землю. Хто ж вони, ці відважні первоцвіти?
Відповідаючи на поставлене вище питання, більшість згадає квіти підсніжники. Невибагливі і надзвичайно ніжні, вони, мабуть, з'являються з-під крижаного настилу найпершими, змушуючи випадкових перехожих задуматись про настання весни. Ці представники світу флори не тільки зустрічаються в дикій природі, але й можуть стати гідним окрасою дачної ділянки. Первоцвіти - рослини, які сприймаються нами як символи весни. Вони першими зацвітають, даруючи людям свою тендітну красу. Це так звані ефемероїди - рослини з коротким періодом вегетації. Надземна частина їх швидко розвивається і швидко відмирає. Рослини мають видозмінені підземні пагони - цибулини, бульби, кореневища, в яких накопичують поживні речовини, що дають змогу швидко розвиватись навесні. Ефемероїди рано зацвітають і швидко відцвітають. Часом не встигнеш намилуватись, як вони всихають, переводячи свої поживні речовини в підземні органи. В килимі літніх трав ефемероїдів не знайти.
Первоцвіти в небезпеці. А ми їх жорстоко зриваємо, забуваючи про те, що рослина, у якої зірвали надземну частину, квітку, не зможе дати насіння, а отже продовжити рід. Великі букети несемо додому, хоча знаємо, що первоцвіти довго не стоять у вазах, швидко в'януть - рослини вологих весняних лісів не витримують сухе повітря наших квартир. Весняні квіти краще не чіпати: вони привабливіші в природному середовищі.
Продавці первоцвітів часто виривають їх з грунту разом з бульбами, бульбоцибулинами, завдаючи непоправної шкоди популяціям. Знищуючи первоцвіти, вони розривають і нищать підстилку лісів, галявин, узлісь, на яких ті зростали. Щоб зібрати 30-40 букетиків ранніх квітів, браконьєру потрібно знищити до 400 м поверхні грунту лісу. Якщо врахувати, що первоцвіти суцільним килимом не ростуть, то площа збільшиться в 10 разів. На місце кореневищних ефемероїдів приходять бур'яни. Білоославська бібліотека долучилась до акції “Первоцвіт”, яка проводиться з метою збереження рослин, занесених до Червоної книги України, “Операція “Первоцвіт – 2016”. З дітьми проведено бесіди та екскурсію до галявин де милуються на сонечку перші усмішки природи. Та замість живих квіток виготовлено квіти із паперу які будуть подаровані матусям на 8 березня.




Немає коментарів:

Дописати коментар