Село Білі Ослави лежить у межиріччі Ослави і Прута біля підніжжя Карпатських гір, на південній межі Гуцульщини. Майже на5 кмпростягнулося воно вздовж дороги Делятин-Яблунів. Білі Ослави – одне з найбільших сіл Надвірнянщини.
Географічні координати: 48° 30 пн.ш., 24° 427 сх.д. Білі Ослави на півночі межують з Чорним Потоком, на сході – з Чорними Ославами, на півдні через гори з Микуличином, на південному заході – з Дорою та Заріччям.
Про походження назви села існує декілька версій. Перша пов’язана із річкою, русло якої покрите білим камінням, інша – із світлими галявинами посеред густого темного лісу. Щодо другої частини назви – Ослави, то вона, швидше всього, пов’язана із словами “оселятися”, “оселя”.
Перші письмові згадки про Білі Ослави припадають на середину ХУШ ст. З давніх-давен у селі розміщався панський фільварок, захищений високою огорожею з дерева, який охоронявся прислугою. Не дивлячись на це, Білі Ослави неодноразово відвідували опришки, у т.ч. Олекса Довбуш.
За часів Австро-Угорщини панівне становище в селі займала польська шляхта, яка контролювала лісорозробку та солеваріння.
Під час Першої світової війни в урочищі “Діл” відбулася рукопашна битва між частинами армій Російської імперії та Австро-Угорщини.
Після Першої світової війни територія села перебувала під владою Польщі (до 1939). На той час в Білих Ославах був організований осередок “Просвіти”.
Багате село на таланти. Серед них: член Спілки журналістів України Тамара Поварчук-Лейбюк, лауреат премії ім. М.Підгірянки краєзнавець Василь Левицький, артист цирку Антон Мельничук, народна артистка Росії Оксана Костюк.
Територія населеного пункту -1415,6 га.
Кількість населення – 4 600 чол.
Установи та організації, що розташовані на території села:
Сільська рада, Білоославське лісництво, лікарська амбулаторія, відділення зв’язку, бібліотека, ПВТФ „Проток – К”, ТзОВ „Краєвид”, ЗОШ І-Ш ст., Зарічанське лісництво, ветеринарна дільниця, АТС, приватні пилорами, ТзОВ „Полонина”, ДП ВКФП „Пеполонез”, „Спарта”, ТзОВ „Вільшина”
Немає коментарів:
Дописати коментар